Jdi na obsah Jdi na menu
 


z tisku

1. 2. 2009

RAKOVNICKÝ DENÍK

Pokud do města přijedete shora, od Božího Daru, nejspíš vás trochu vyleká. Čekali jste lázenské hotely a promenádu? Ocitnete se na prudkém svahu, ošuntělé hornické městečko se hrne od hrbolatého náměstí s impozantním kostelem podél silnice z kopce dolů, před domy si hoví početné rodiny, jako by tábořily kdesi ve velké panonské nížině, celá poničená fronta krásných historických staveb mžourá vyhaslými okny. Ze staré mincovny je pěkné muzeum, renesanční radnice se začíná vylupovat zpod lešení, kostel je opravený, ale v hradbě domů je ještě tolik vylámaných zubů!                                                                                         Jen málokde se horní konec tak strašně nepodobá konci dolnímu.

 

Nejpříšernější české město

Lidovky.cz

6. prosince 2008
 

Kontrolní otázka pro čtenáře Lidových novin: Víte, které české město je nejpříšernější, a mohlo by být jedno z nejkrásnějších? Možná vás také napadá nějaký odstrašující příklad, kde se snoubí čtyřicet let bolševické „péče“ s laxností dneška, ale pokud jste rovnou nehádali Jáchymov, sotva tenhle tip trumfnete.

Šlikův renesanční skvost se po válce postupně proměnil v pustnoucí město obklopené koncentráky. Uran, který by z něj v normálním světě vyrobil kvetoucí lokalitu, byl jeho zkázou, protože se tu bezplatně doloval pro sovětského bratra. A přitom Jáchymov na přelomu 19. a 20. století patřil k oblíbeným lázním a měl třeba i unikátní lokálku, která překonávala poměrně velké stoupání, vlak tudy poprvé projel v roce 1896. Co by dnes bylo turistickou atrakcí, se nesmyslně demontovalo v roce 1957. Renesanční domy podél hlavní třídy až k radnici jsou na spadnutí: vybité a s vyvrácenými vraty. Je to jízda hrůzy, kterou korunuje ruina Hornického domu přímo proti radnici, ale místní konšelé se už nevzrušují léta. Hlavně že v té řadě svítí neon nevěstince. Jako by tu válka skončila včera. Zdejší městský úřad nechal zchátrat větší část historických domů a hájí se tím, že jejich předchůdci je prodali soukromníkům - ty nelze k ničemu donutit, navíc tu prý je radon. Tím ale určitě není zamořený horský hotel na Klínovci, který také Jáchymovu patřil. I z něj je troska, s níž si nelze poradit jinak než stržením, což je také výsledkem všelijakých čachrů. Však také v Jáchymově není výjimkou, že se tu nájemcům, kteří chtějí normálně provozovat lanovku, taková lanovka prostě zapálí...

Tristní dojem umocňují vystrčení trpaslíci a jiný ohavný tovar visící na zboulovaných fasádách. Spodku města dominují dva atomové reaktory - lázeňský dům Curie a Běhounek. Věřím, že madame Curie by se při pohledu na děs nesoucí její jméno odvrátila a zaštkala. Jinak ovšem lázeňská část, kde se promenují naftoví šejkové, funguje perfektně a je městem ve městě, i když zůstává záhadou, že hosté dokážou od okolního bordelu abstrahovat. Někdy se opravdu nelze ubránit pocitu, že naše země pořád ještě nevzkvétá a co nezmasakroval bolševik, zrajtovali jsme si ochotně sami.

KARLOVARSKÝ DENÍK

„Jezdím do Jáchymova už dvacet let a musím říct, že by se tady daly natáčet válečné filmy. Stav zdejších budov je totiž čím dál horší. Budovy chátrají a nikdo se o ně nestará. Vím, že to asi není úplně chybou radnice, ale přesto si myslím, že by se město mělo snažit s tímto problémem nějak poradit. Jáchymovu totiž odpudivý vzhled některých domů kazí lázeňské renomé. Asi někdo zvoral privatizaci,“ upozornil lázeňský host Jiří Pauer z Úpice.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář